O Obidowej

Najwyżej usytuowana i największa miejscowość w nowotarskiej gminie o iście bajecznym położeniu… W całości rozsypana po zachodnich stokach Gorców. Niewątpliwego uroku dodają jej ukryte w różnych zakątkach stare, pasterskie szałasy, które przetrwały po to, by „opowiadać” o minionych czasach i zajęciach dawnych mieszkańców…

Niezatartymi śladami przeszłości są także istniejące wciąż domy drewniane w stylu podhalańskim, wykonane w całości z bali w formie wieńców, oraz piękne, okazałe domy z drugiej połowy XIX wieku, w których chętni turyści zawsze znajdą nocleg. Również budynek szkoły wychodzi naprzeciw odwiedzającym i latem zamienia się w schronisko młodzieżowe.

Obidowa szczególnie związana jest z Janem Pawłem II, który jeszcze jako ks. Karol Wojtyła, w roku 1953, w Szałasowym Ołtarzu odprawił mszę świętą, po raz pierwszy, zwrócony twarzą do wiernych. Odwiedził te strony także podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, na pamiątkę czego na Rusnakowskiej Polanie wzniesiono kaplicę w kształcie szałasu pasterskiego. W kaplicy tej rokrocznie odbywają się msze święte dla ludzi gór, podczas których kazanie wygłaszane jest w góralskiej gwarze.

Ta podhalańska, baśniowa wioska najmocniej kusi zimą… Ośnieżone, skute mrozem stoki to perfekcyjne warunki dla sportów zimowych, dlatego też Obidowa słynie z narciarstwa zjazdowego i biegowego. Na trasach swoich sił mogą spróbować zarówno dzieci, jak i dorośli, bardziej zaawansowani narciarze, ponieważ znajdują się tutaj dwa wyciągi. Jeden z nich jest dostosowany dla mniejszych, a drugi dla tych nieco większych amatorów zimowego szaleństwa. Dzięki temu jest to miejsce idealne na wypoczynek rodzinny.

Szczególnym miejscem jest szlak narciarstwa biegowego z Obidowej na Turbacz: „Śladami Olimpijczyków”. Na tej trasie, objętej patronatem przez Justynę Kowalczyk, nasza mistrzyni wielokrotnie szlifowała kondycję – teraz każdy z nas może tam rozwijać swoją pasję oraz zaszczepić ją w dzieciach. Jest to propozycja nie tylko zimowego, ale także wiosennego aktywnego wypoczynku, ponieważ ze względu na specyficzny mikroklimat, śnieg zalega tutaj jeszcze w kwietniu. Za pośrednictwem strony internetowej możemy wybrać się w spacer wirtualny tym szlakiem, jednak jest to tylko wyśmienita przystawka przed zachwycającym daniem głównym, czyli przemierzeniem tej trasy na własnych nogach!

Nie tylko w tej mroźnej porze roku, ale przez całe 12 miesięcy można w Obidowej urządzić znakomite wczasy. Wycieczki rowerowe, wędrówka szlakiem turystycznym z Rabki na Turbacz czy poszukiwanie zapomnianych, pasterskich chat… To doskonały przepis na odpoczynek w gronie rodziny czy przyjaciół. W tak bajkowym klimacie, przemierzając górskie ścieżki, każdy zapomni o zgiełku i pędzie codziennego życia… przynajmniej na kilka dni.

KONTAKT

Wypełnij poniższy formularz, aby skontaktować się z nami. Na wszystkie maile odpowiadamy do 48H